Australian Open: życiowa forma Wawrinki

/ Michał Jaśniewicz , źródło: australianopen.com, foto: AFP

Dwóch Szwajcarów zagra ze sobą w ćwierćfinale Australian Open. Roger Federer stracił dziś jednego seta w konfrontacji z Tommym Robredo, a Stanislas Wawrinka potwierdził doskonałą formę w spotkaniu z Andy Roddickiem. Drugą parę ćwierćfinałową utworzyli Novak Djoković i Tomas Berdych. Obaj swoje mecze wygrali bez straty seta.

Roger Federer zapewnił sobie występ w 27 z rzędu ćwierćfinale wielkoszlemowym, wyrównując pod tym względem rekord Jimmy Connorsa. Wicelider rankingu w Melbourne gra w „kratkę”, ale w kluczowych momentach potrafi wznieść się na wyżyny. Dziś, w dwie godziny i dwadzieścia pięć minut, pokonał Tommiego Robredo 6:3, 3:6, 6:3, 6:2. Szwajcar odnotował w meczu pięćdziesiąt piłek kończących (w tym 10 asów) i 40 niewymuszonych błędów. Tylko raz stracił własne podanie, ale kosztowało go to przegranie seta.

Jestem usatysfakcjonowany. Wciąż pozostaję w turnieju. Jestem po raz kolejny w ćwierćfinale. Zrobię wszystko, by znów znaleźć się w półfinale. To był ciężki tydzień, włożyłem w ostatnie kilka spotkań wiele serca – ocenił swój pierwszy tydzień w Melbourne Federer.

Rewelacyjny początek sezonu odnotowuje Stanislas Wawrinka, który w tym roku nie przegrał jeszcze meczu, a w Australian Open seta! 26-letni Szwajcar w pierwszym tygodniu stycznia wygrał turnieju w Chennai. W Melbourne Wawrinka wcale nie miał łatwego losowania. W trzeciej rundzie pokonał Gaela Monfilsa, a dziś obnażył wszystkie słabości Andy Roddicka. Szwajcar ani razu nie stracił własnego podania, a sam wykorzystał 3 z 13 break pointów i triumfowała 6:3, 6:4, 6:4. Obaj tenisiści popełnili w tym meczu po 19 niewymuszonych błędów, ale Wawrinka miał 67 uderzeń kończących, a Roddick 24. Szwajcar był dzisiaj nawet zdecydowanie lepszy w asach serwisowych (24 do 9).

Na pewno był to jeden z najlepszych meczów w moim życiu. Pokonanie Roddicka w trzech setach, to naprawdę duża rzecz dla mnie. Jestem bardzo zadowolony z mojej gry. Grałem wspaniale i czułem, że wywierałem na niego wiele presji – ocenił spotkanie Wawrinka.

Powody do zadowolenia ze swojej formy mogą mieć również Novak Djoković oraz Tomas Berdych, którzy wygrywali dziś z tenisistami hiszpańskimi. Rozstawiony z „trójką” Serb pokonał Nicolasa Almagro 6:3, 6:4, 6:0. Czech wyeliminował zaś Fernando Verdasco, wygrywając 6:4, 6:2, 6:3. W całym meczu Berdych popełnił zaledwie 8 niewymuszonych błędów, przy 32 uderzeniach kończących.

To był dziś dla mnie wspaniały mecz. Może tylko z wyjątkiem początku pierwszego seta, kiedy straciłem serwis i musiałem walczyć w dwóch kolejnych gemach, by odrobić straty. To był bardzo trudny i ważny dla mnie moment. Myślę, że był on kluczowy dla tego meczu – przyznał Tomas Berdych.