Australian Open: finalistka sprzed roku pokonana

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: australianopen.org, foto: AFP

Justine Henin nie powtórzy sukcesu sprzed roku, kiedy to zagrała w finale Australian Open. Tegoroczna przygoda Belgijki w Melbourne Park zakończyła się bardzo szybko, bo już na trzeciej rundzie. W szlagierowym pojedynku pokonała ją wracająca do formy Swietłana Kuzniecowa, która zwyciężyła 6:4, 7:6(8). Kontuzja pachwiny nie pozwoliła na grę Venus Williams. Amerykanka po sześciu minutach ze smutkiem na twarzy zeszła z kortu, fundując miejsce w czwartej rundzie Andreii Petkovic.

Caroline Wozniacki, Francesca Schiavone, Wiktoria Azarenka i Na Li – wszystkie z pierwszej dziesiątki rozstawienia, i wszystkie bez straty zapewniły sobie awans do najlepszej szesnastki Australian Open. Najciekawiej zapowiadał się pojedynek liderki rankingu z Dominiką Cibulkową, jednak Słowaczkę stać było tylko na zdobycie siedmiu gemów z dobrze dysponowaną Dunką.

Prawdziwym hitem piątkowych spotkań była konfrontacja Justine Henin i Swietłany Kuzniecowej. Belgijka – finalistka sprzed roku – po kontuzji wraca do gry. Rosjanka po jednym z najgorszych sezonów w karierze również szuka powrotu do formy. I wydaje się, że „Swieta” jest tego bliżej. Szlagierowy mecz zakończył się jej zwycięstwem 6:4, 7:6(8). Mecz do najpiękniejszych nie należał. Obie tenisistki popełniały sporo błędów. Obie miały wyraźnie niekorzystny bilans piłek popsutych do wygrywanych. W pierwszym secie doszło tylko do jednego przełamania, które w siódmym gemie zdobyła Kuzniecowa. Choć nie było łatwo, przewagę utrzymała do końca. W drugiej partii więcej było nerwów. Zawodniczki przełamały się dwukrotnie i do rozstrzygnięcia potrzebny był tie break. Zacięty i bogaty w zwroty akcji. Rosjanka prowadziła już 6:4, ale po zmarnowanych dwóch piłkach meczowych sama musiała bronić setbola. Przy stanie 8:8 Henin popełniła podwójny błąd serwisowy, a w kolejnej akcji wystrzeliła forhend w aut, co dało wygraną Rosjance.

„Sądzę, że grałam agresywnie i lepiej serwowałam. Myślę, że dyktowałam warunki przez większość gry. Kiedy wychodziłam na kort, w ogóle nie czułam strachu. Chciałam zaprezentować swój najlepszy tenis i wykorzystać jej najsłabsze punkty”, mówiła uradowana Kuzniecowa.

Wielkiego pecha miała Venus Williams. Amerykanka dwa dni temu nabawiła się urazu pachwiny. Nie poddała się i mimo bólu pokonała Sandrę Zahlavovą. Dziś ta sztuka już się nie udała. Po zaledwie sześciu minutach Williams ze smutkiem na twarzy zrezygnowała z dalszej gry. W pierwszym gemie Andrea Petkovic przełamała rywalkę, w drugim po jednym z returnów Amerykanka mocno się skrzywiła i powędrowała do krzesełka. Poprosiła o pomoc lekarza, ale nic to nie pomogło.

„Po prostu nie mogłam grać. Nie mogłam biegać. Za bardzo mnie bolało. Przez ostatnie 48 godzin otrzymywałem tak dużo pomocy medycznej, jak tylko się dało. O szóstej poszłam odbić kilka piłek. Na stojąco. Tak dla rozgrzewki, żeby postarać się dać z siebie wszystko w meczu. To oczywiście ogromne rozczarowanie, bo nie tak sobie wyobrażałam mój występ w Australian Open”, opowiadała Williams.

Problemy miała dziś także Maria Szarapowa. Nie zdrowotne, a typowo tenisowe, bo Julia Goerges wysoko zawiesiła jej poprzeczkę. W pierwszej partii zanotowała dużą przewagę w piłkach kończących – 13:4, co dało jej wygraną 6:4. W drugim secie sytuacja całkowicie się odmieniła. Rosjanka zaczęła atakować, w efekcie czego miała 18 piłek wygranych, a Niemka tylko 8. Szarapowa doprowadziła do wyrównania w setach, zwyciężając 6:4. W decydującej odsłonie Rosjanka wyszła na prowadzenie 4:0 i wydawało się, że nic ciekawego w tym meczu już się nie wydarzy. Goerges jednak nie poddała się i bardzo zbliżyła się do rywalki. Ostatecznie jednak przegrała 4:6, odpadając z rywalizacji.