Sydney: francusko-serbski finał

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Gilles Simon i Viktor Troicki zmierzą się w finale turnieju ATP w Sydney. 26-letni Francuz pokonał 7:6(1), 6:0 Ernestsa Gulbisa, a młodszy o 2 lata Serb wygrała 6:4, 7:6(4) z Florianem Mayerem.

Początek półfinału nie zapowiadał, że Simon zdoła awansować do finału z tak dużą łatwością. Już w pierwszym gemie serwisowym stracił podanie i przez długi czas próbował doprowadzić do wyrównania. Udało mu się to dopiero w dziesiątym gemie, gdy Gulbis serwował po zwycięstwo w secie. Końcówka należała już do 26-letniego Francuza, która w tie breaku triumfował 7-1. Drugi set był popisem jednego aktora. Troicki został całkowicie rozbity, zdobywając jednie 3 punkty! Simon na odniesienie zwycięstwa potrzebował 73 minut. Skrót tego spotkania dostępny jest w Multimediach.

Dla Francuza jest to dziesiąty finał w karierze i drugi od czasu powrotu na korty po kontuzji kolana. Pod koniec poprzedniego roku Simon wygrał imprezę w Metz. Teraz staje przed szansą wywalczenia ósmego tytułu, zdobycia 250 punktów rankingowych oraz zarobienia 77 tysięcy dolarów,

Drugim finalista został Viktor Troicki. Bohaterów Serbów z finału Pucharu Davisa wygrał 6:4, 7:6(4) z Florianem Mayerem. Mimo 13 asów Troicki został aż trzy razy przełamany, ale sam odpowiedział czterema breakami i odniósł zwycięstwo po 1 godzinie i 24 minutach. Skrót tego spotkania dostępny jest w Multimediach.

„Mecz był raczej brzydki” – przyznał Troicki. „Było wietrznie, szarpaliśmy się ze swoją grą. Nie jestem zadowolony z tego występu, ale cieszę się, że wygrałem. Obaj popełniliśmy wiele błędów” – dodał Serb.

Troicki stanie w sobotę przed szansą zdobycia drugiego tytułu. We wcześniejszych trzech finałach wygrał zaledwie raz, w ubiegłym roku w Moskwie. Bilans spotkań z Gillesem Simonem jednoznacznie wskazuje jednak na Francuza. 26-latek z Nicei w czterech poprzednich pojedynkach z Serbem nie stracił nawet seta.