Sydney: Clijsters z Li o tytuł

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatour.com, foto: AFP

Już tylko jeden wygrany mecz dzieli Kim Clijsters od drugiego miejsca w rankingu WTA. 27-letnia Belgijka pokonała po dramatycznym spotkaniu Alisę Klejbanową w półfinale turnieju w Sydney i w piątek zagra o pierwszy w sezonie tytuł z Chinką Na Li, która zatrzymała rewelację tygodnia, Bojanę Jovanovski.

Przed spotkaniem w Sydney Kim Clijsters tylko raz grała z Alisą Klejbanową i musiała wyższość Rosjanki, która w trzech setach triumfowała podczas ubiegłorocznego Indian Wells. Scenariusz ten mógł się powtórzyć w Sydney. 21-letnia moskwianka zwyciężyła w pierwszej partii 6:4. W drugiej faworyzowana Clijsters wzięła się do odrabiania strat i pomimo wyrównanej gry triumfowała 6:3. Decydujący set był najbardziej dramatyczny. Klejbanowa dwukrotnie wychodziła na prowadzenie, mając w kieszeni przełamanie. Clijsters za każdym razem wychodziła z opresji i ostatecznie doprowadziła do tie breaka. W decydującej rozgrywce doświadczenie Belgijki okazało się nie do przecenienia. Oddała Rosjance zaledwie jeden punkt i po 2 godzinach i 38 minutach gry awansowała do finału. Skrót spotkania dostępny jest w dziale Multimedia.

Wiedziałam, że będzie ciężko. Ona potrafi zmieniać kierunki z łatwością” – powiedziała Clijsters. “Cieszę się, że tak to się skończyło. Prawdopodobnie nie był to mój najlepszy tenis, ale wciąż ciężko pracuję i to świetne przygotowanie. Takie mecze doskonale temu służą” – dodała Belgijka.

Nie jestem rozczarowana. To i tak był wielki mecz” – podsumowała wydarzenia Klejbanowa. „Oczywiście, że czułabym się lepiej, gdybym wygrała, ale wyszło jak wyszło”.

W drugim czwartkowym półfinale Na Li wygrała z Bojaną Jovanovski, choć 19-letnia Serbka w pierwszej odsłonie dwukrotnie serwowała, aby zakończyć seta. Jednak zarówno przy 5:4, jak i 6:5, dała się przełamać „na sucho”. W tie breaku 7-5 triumfowała Li, która również okazała się lepsza w drugim secie. 28-latka z Wuhan poprawiła drugie podanie i tylko raz straciła serwis. Po 1 godzinie i 40 minutach Chinka awansowała do pierwszego w tym sezonie finału. Skrót spotkania dostępny jest w dziale Multimedia.

Na początku nie wiedziałem, jak ona gra, ponieważ nigdy nie widziałam jej treningu ani meczu. Zastanawiałam się, o co chodzi” – powiedziała Li.

Bojana Jovanovski i tak może być zadowolona z występu w Sydney. Po przejściu eliminacji pokonała trzy rywalki ze światowej czołówki i osiągnęła największy sukces w karierze. Nie można również zapominać, że 19-letnia Serbka jest najwyżej notowaną nastolatką w rankingu WTA.

Bilans spotkań pomiędzy Kim Clijsters i Na Li jest korzystny dla Belgijki i wynosi 4:1. Od wznowienia kariery przez 27-letnią Flandryjkę zawodniczki te spotkały się tylko raz. W ćwierćfinale US Open 2009 w dwóch setach triumfowała Clijsters.