Sydney: zwycięski powrót Del Potro

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Juan Martin Del Potro odniósł pierwsze zwycięstwo od prawie roku. 22-letni Argentyńczyk, który w 2009 roku został mistrzem US Open, pokonał w pierwszej rundzie Medibank International w Sydney Feliciano Lopeza. Spotkanie było niezwykle zacięte i zakończyło się wynikiem 6:7(5), 7:6(9), 7:6(3).

Skrót spotkania Juana Martina Del Potro z Feliciano Lopezem dostępny w dziale Multimedia!

W 2009 roku Juan Martin Del Potro był na ustach wszystkich, po tym jak pokonał Rogerea Federera w finale US Open. Poprzedni sezon był natomiast dla Argentyńczyka stracony. 22-latek z Tandil ostatnie spotkanie wygrał w styczniu podczas Australian Open, a w maju przeszedł operację nadgarstka. Powrót na turnieje w Bangkoku i Tokio nie okazał się udany i Del Potro postanowił przygotować się do sezonu 2011.

Początek nowego roku jest dla Del Potro dość obiecujący. Argentyńczyk przetrwał maratoński bój z Feliciano Lopezem i na dodatek pokonał leworęcznego Hiszpana. W inauguracyjnej odsłonie jako pierwszy przełamanie wywalczył Del Potro. Lopez zdołał odrobić stratę i doprowadzić do tie breaka. Trzynasty gem zakończył się zwycięstwem Hiszpana, który triumfował 7-5. Argentyńczyk nie podłamał się takim obrotem wydarzeń. W drugim secie walczył jak lew, znakomicie serwował i nawet był blisko uzyskania breaka. Ostatecznie po raz kolejny konieczne stało się rozegranie tie breaka. Lopez był w nim o krok od zakończenia spotkania. Prowadził bowiem 7-6, ale nie wykorzystał piłki meczowej. Del Potro wrócił z dalekiej podróży, triumfując w tym tie breaku 9-7. W trzeciej partii znowu żaden z tenisistów nie zdobył przełamania, choć Hiszpan miał ku temu 6 okazji. Decydującego tie breaka ponownie wygrał Del Potro, tym razem w mniej nerwowych okolicznościach, 7-3. Cały mecz trwał 3 godziny i 20 minut. 22-letni Argentyńczyk odnotował w nim 21 asów, a 29-letni Hiszpan 20.

Bardzo ciężko pracowałem przez 2 miesiące w Argentynie. Moi trenerzy zaufali w moje warunki, a ja zaufałem sobie, więc jestem znowu gotowy do długich pojedynków” – powiedział Del Potro. „Wciąż jestem na niższym poziomie, potrzebuję czasu. Muszę trenować, do pierwszej dziesiątki pozostała daleka droga, ale jestem gotowy” – dodał Argentyńczyk.

Kolejnym rywalem Del Potro będzie Florian Mayer. To właśnie Niemiec był ostatnim rywalem Argentyńczyka przed długą przerwą spowodowaną kontuzją. W Sydney 27-latek z Bayreuth pokonał 7:5, 6:0 Jamesa Warda z Wielkiej Brytanii.

W pozostałych poniedziałkowych meczach pierwszej rundy brakowało takich emocji. Finalista imprezy sprzed 5 lat, Igor Andriejew, awansował do najlepszej szesnastki po wyeliminowaniu Jeremy Chardy’ego. Rsyjski kwalifikant triumfował 6:2, 6:4. Jeszcze mniej sił w odniesienie zwycięstwa musiał włożyć inny zawodnik z eliminacji, Frederico Gil. Rywal Portugalczyka, Jarkko Nieminen, skreczował po przegraniu pierwszego seta.

Wyniki pierwszej rundy singla:
Juan Martin Del Potro (Argentyna, WC) – Feliciano Lopez (Hiszpania, 6) 6:7(5), 7:6(9), 7:6(3)
Florian Mayer (Niemcy) – James Ward (Wielka Brytania, WC) 7:5, 6:0
Igor Andriejew (Rosja, Q) – Jeremy Chardy (Francja) 6:2, 6:4
Frederico Gil (Portugalia, Q) – Jarkko Nieminen (Finlandia) 6:2 i krecz

Zobacz komplet poniedziałkowych wyników turnieju ATP w Sydney!