Londyn: Federer z kompletem zwycięstw

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Roger Federer nie zwalnia tempa. 29-letni Szwajcar awansował do półfinału mistrzostw ATP w Londynie nie tylko z kompletem zwycięstw, ale także bez straty seta. W czwartek pokonał 7:6(5), 6:3 Robina Soderlinga i zapewnił sobie pierwsze miejsce w grupie B.

Federer nie kalkulował i zagrał na stop procent swoich możliwości. Od początku postawił Soderlingowi twarde warunki. Szwed początkowo wytrzymał tę wymianę ciosów, ale w trzecim gemie musiał skapitulować i oddać podanie. Nie poddał się i chwilę później wyrównał na 4:4. W końcówce żaden z tenisistów nie zdołał wywalczyć przełamanie i konieczne stało się rozegranie tie breaka. Ten był niezwykle dramatyczny. Federer nie wykorzystał pierwszej piłki setowej przy 6-4, a kolejną akcję w kuriozalny sposób przegrał Soderling. W najważniejszym momencie finalista Roland Garros nie zdecydował się na uderzenie z powietrza, które ostatecznie… wylądowało w korcie. Dało tym samym punkt i zwycięstwo w całej odsłonie Federerowi.

26-letniemu Szwedowi zabrakło szczęścia również w drugiej odsłonie. Już cieszył się z uzyskania przewagi przełamania, gdy decyzją sokolego oka cofnięto werdykt sędziowski, po czym Federer zdołał utrzymać podanie. Czwartkowy niedobór szczęścia Soderlinga wykorzystał natomiast Federer. Mistrzowi z Bazylei nie zadrżała ręka przy stanie 4:3, gdy przełamanie rywala stawiało go o krok od zwycięstwa. Szwajcar przypieczętował sukces i po 1 godzinie i 28 minutach gry triumfował 7:6(5), 6:4.

„Cieszę się, że zagrałem dzisiaj dobry i solidny mecz przeciwko zawodnikowi, który jest w dobrej formie” – mówił Federer. „Z premedytacją nie zagłębiałem się w przedmeczowe kalkulacje. Przed rokiem doskonale wiedziałem, czego muszę dokonać i myślałem o tym w trakcie meczu” – przyznał Szwajcar, wspominając zeszłoroczną sytuację, gdzie bilans gemów decydował o awansie do półfinału.

Federer wygrał tym samym rywalizację w grupie B, mając na koncie komplet zwycięstw. W dwóch setach rozprawił się nie tylko z Soderlingiem, ale również z Andym Murrayem i Davidem Ferrerem.

Soderling nie ma szczęścia do meczów z Federerem. Na 16 dotychczasowych meczów wygrał tylko raz. Szwed pożegnał się już również z turniejem w Londynie. Jedyne zwycięstwo odniósł w meczu z Davidem Ferrerem.