ITF w Opolu: Linette i Jegiołka ratują honor Polek

/ Tomasz Krasoń , źródło: itftennis.com, foto: itftennis.com

Środa była bardziej udanym dniem dla polskich tenisistek biorących udział w turnieju Hart Open w podopolskiej Zawadzie (pula nagród 25 tysięcy dolarów). Do drugiej rundy awansowały bowiem Magda Linette i Justyna Jegiołka. Singlowe występy w ostatniej tegorocznej imprezie ITF w Polsce zakończyły natomiast Anna Korzeniak i Katarzyna Piter.

Największą uwagę polscy kibice zwracali na inauguracyjny mecz Magdy Linette. Trzecia rakieta naszego kraju i turniejowa „dwójka” nie zawiodła ich oczekiwań. Mimo konfrontacji z groźną rywalką zdołała awansować do drugiej rundy bez straty seta. Pokonała Richel Hogenkamp 7:6(3), 6:4. 18-letnia poznanianka lepiej rozpoczęła zmagania w tym meczu, prowadząc już 3:0. Holenderka odrobiła jednak straty, wyrównała na 4:4, a chwilę później serwowała po zwycięstwo w secie otwarcia. Linette skontrowała swoją rówieśniczkę z Holandii i doprowadziła do tie breaka. W trzynastym gemie Polka była już wyraźnie lepsz,a triumfując do trzech. Druga odsłona miała bardzo podobny przebieg – najpierw prowadzenie objęła Linette, potem Hogenkamp wyrównała, a w końcówce o jedno przełamanie lepsza okazała się Polka i to ona zwyciężyła 6:4. W drugiej rundzie rywalką 195. rakiety świata będzie czeska kwalifikantka Kateriną Klapkova.

Do polskich sukcesów należy również zaliczyć zwycięstwo Justyny Jegiołki nad Ani Mijaciką. 19-letnia Polka wygrała ze starszą o 4 lata Chorwatką 7:5, 6:4. Niezwykłe emocje towarzyszyły rywalizacji w pierwszej odsłonie. Jegiołka od stanu 1:5 wygrała 6 kolejnych gemów i wygrała z pozoru przegranego seta. O losach drugiej partii zadecydował break wywalczony przez Polkę w lacostowskim, siódmym gemie. 362. w rankingu WTA Jegiołka zagra teraz z turniejową „czwórką”, Naomi Cavaday. Będzie miała okazję do rewanżu za inną z biało-czerwonych, Annę Korzeniak. 22-letnia krakowianka zdobyła zaledwie 5 gemów w konfrontacji z 21-letnią Brytyjką. Cavaday wygrała 6:2, 6:3.

Spore nadzieje wiązaliśmy również z występem Katarzyny Piter. Jednak 19-letnia poznanianka nie sprostała Julianie Fiedak – 27-letniej Ukraince, która niegdyś była notowana w czołowej setce rankingu WTA. Po pierwszej odsłonie mogło się wydawać, że Piter panuje nad sytuacją i ogra bardziej doświadczoną rywalkę. Jednak Fiedak odwróciła losy spotkania i po przegraniu inauguracyjnej partii 2:6, w dwóch kolejnych triumfowała do czterech.

W środę komplet zwycięstw odniosły tenisistki rozstawione. Oprócz Linette (nr 2) do drugiej rundy awansowały Oksana Kałasznikowa (nr 3), wspomniana Naomi Cavaday (nr 4), Irina Kurianowicz (nr 5) oraz Kiki Bertens (nr 6).

Wyłoniono także trzy półfinałowe pary rywalizacji deblistek. W tym gronie znalazł się jeden polski duet, Magda Linette i Paula Kania. Szansy nie wykorzystały natomiast Katarzyna Piter i Barbara Sobaszkiewicz. W czwartek swoje spotkanie ćwierćfinałowe rozegrają z kolei Olga Brózda i Natalia Kołat.