Montpellier: Monfils po raz pierwszy lepszy od Tsongi

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Gael Monfils okazał się lepszy od swojego rodaka Jo-Wilfrieda Tsongi i zagra w niedzielnym finale Open Sud de France w Montpellier. Drugim finalistą został Ivan Ljubicić, który pokonał Alberta Montanesa 6:3, 7:6(4).

Przed dzisiejszą konfrontacją Monfils miał na koncie trzy porażki i ani jednego zwycięstwa z Tsongą. Montpellier okazało się jednak szczęśliwe dla 24-letniego paryżanina.

W pierwszym secie obaj tenisiści pewnie wygrywali własne podanie, zgodnie przegrywając w swoich gemach serwisowych po siedem piłek. Tie break okazał się popisem rozstawionego z numerem trzy Monfilsa, który wygrał 7:2. Tsonga zdołał wyrównać stan rywalizacji, po tym jak dwukrotnie przełamał serwis rodaka w drugim secie i pewnie zwyciężył 6:2.

W trzecim gemie decydującego seta Gaela Monfils zdobył jedynego w meczu breaka, a to wystarczyło do zwycięstwa 6:4. Mecz trwał godzinę i czterdzieści sześć minut. Francuz po raz trzeci w tym roku zagra w finale ATP, ale będzie walczył o swój pierwszy tytuł. W całej karierze Monfils wystąpił już w jedenastu finałach, wygrywając zalewie dwa z nich (w 2005 roku w Sopocie i  w ubiegłym sezonie w Metz).

Ivan Ljubicić w mecz z Albertem Montanesem wyserwował osiemnaście asów, nie dał rywalowi żadnej szansy na przełamanie i wygrał w siedemdziesiąt siedem minut.

Zawody w Montpellier są dla Ljubicica wyjątkowe, ponieważ ćwierćfinałowy mecz z Jarko Niemienem był dla Chorwata czterysetnym wygranym spotkanie singlowym w rozgrywkach ATP Tour.