Doha: Zwonariowa pokonuje Clijsters i zagra z Wozniacki

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatour.com, foto: AFP

Przed ostatnim dniem fazy grupowej mistrzostw WTA w Doha wiadomo było kto zagra w półfinałach, ale niewiadomą pozostawał składy poszczególnych par. Zostały one wykreowane dzięki spotkaniu Wiery Zwonariowej z Kim Clijsters, które rozstrzygnęło losy pierwszego miejsca w Grupie Białej. Rosjanka wygrała 6:4, 7:5 i to ona zagra o finał z Caroline Wozniacki. Rywalką Belgijki będzie natomiast Samantha Stosur.

Jak już wcześniej informowaliśmy w jednym piątkowym meczu Grupy Kasztanowej Francesca Schiavone pokonała Jelenę Diemientiewą. Mecz ten nie miał wpływu na rozstrzygnięcia w Doha, ale po jego zakończeniu doszło do obfitujących w emocje wydarzeń – Jelena Diemientiewa, jedna z głównych bohaterek kobiecego cyklu ostatniej dekady ogłosiła decyzję o zakończeniu kariery.

W obliczu tej zaskakującej informacji na dalszy plan zepchnięte zostały panie walczące w Grupie Białej. Wpływ na to na pewno miał fakt, iż rozstrzygnięcia zapadły w niej już po dwóch kolejkach rozgrywek. Jednak spotkanie Wiery Zwonariowej z Kim Clijsters decydowało o kolejności na czołowych miejscach, a co za tym idzie rywalkach, z jakimi będzie im dane spotkać się w niedzielę.

Ten psychologiczno-taktyczno pojedynek na swoją korzyść rozstrzygnęła Wiera Zwonariowa. 26-letnia moskwianka zarówno w pierwszym, jak i drugim secie, dwukrotnie odrobiła stratę podania i po 84 minutach gry pokonała Kim Clijsters 6:4, 7:5. Zrewanżowała się tym samym Belgijce za porażkę w finale US Open. Zwonariowa w Doha jak dotychczas imponuje formą. Wszystkie trzy mecze grupowe wygrała bez straty seta i zapewniła sobie drugie miejsce w klasyfikacji WTA na koniec sezonu.

Wczorajszy mecz był ciężki i dzisiaj to czułam” – powiedziała Clijsters, która w przededniu spotkania ze Zwonariową pokonała w trzech setach Wiktorię Azarenkę. „Byłam nieco zmęczona. Zrobię sobie wolny poranek, poświęcając ten czas na regenerację. Na mecz półfinałowy chcę być tak świeża, jak to tylko możliwe” – dodała Belgijka.

W ostatnim meczu dnia Wiktoria Azarenka dość gładko uporała się z Jeleną Janković. 25-letnia Serbka ewidentnie nie trafiła z formą na mistrzostwa w Doha i w trzecim kolejnym pojedynku zaprezentowała się z bardzo słabej strony. Wyrównana walka miała miejsce jedynie na początku spotkania. Wraz z upływem kolejnych gemów do głosu zaczęła dochodzić Azarenka, która na przełamanie zamieniła 5 z 15 break pointów i po półtorej godzinie gry triumfowała 6:4, 6:1.

W sobotę rozegrane zostaną półfinały. Najpierw Kim Clijsters zmierzy się z Samanthą Stosur. Belgijka wygrała wszystkie cztery dotychczasowe spotkania z Australijką. W tym sezonie spotkały się dwukrotnie. 27-letnia Kim wygrała zarówno w Miami, jak i podczas US Open. Doświadczenie również przemawia za Clijsters, która dwukrotnie triumfowała w mistrzostwach WTA. Stosur natomiast debiutuje w tej imprezie w grze pojedynczej.

Następnie na kort wyjdą Wiera Zwonariowa i Caroline Wozniacki. Historia pokazuje, iż panie toczą wyrównane batalie, a bilans ich dotychczasowych spotkań jest remisowy. Rosjanka i Dunka grały w tym roku w półfinale US Open, kiedy to lepsza była Wiera. Caroline zdążyła już jednak wziąć rewanż, wygrywając finał w Pekinie.

Przed i po singlowych półfinałach odbędą się również mecze gry podwójnej. Lisa Raymond i Rennae Stubbs zmierzą się z Kvetą Peschke i Katariną Srebotnik, a Gisela Dulko i Flavia Pennetta zagrają z Vanią King i Jaroslawą Szwedową.