Moskwa: pierwszy triumf Troickiego

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Victor Troicki zdobył swój pierwszy tytuł ATP Tour w karierze. 24-letni Serb okazał się najlepszym tenisistą turnieju w Moskwie, pokonując w finale Marcosa Baghdatisa 3:6, 6:4, 6:3.

To naprawdę wspaniałe zdobyć swój pierwszy tytuł [ATP Tour] w karierze, nie ma słów, by opisać jakie myśli przychodzą mi do głowy – mówił po spotkaniu rozradowany Troicki. – Muszę powiedzieć, że to mój najważniejszy dzień w karierze. Długo czekałem na ten moment. To wyjątkowe, że stało się to w Moskwie, jako że mój ojciec jest Rosjaninem.

Sukces Serbowi nie przyszedł łatwo i przez długi czas wydawało się, iż górą w finałowym starciu będzie Baghdatis. Cypryjczyk, dzięki breakowi zdobytemu w szóstym gemie, wygrał pierwszą partię 6:3. W drugim secie Troicki poprawił serwis, nie dał rywalowi ani jednego break pointa, a sam wywalczył przełamanie w dziesiątym gemie, które dało mu wyrównanie w meczu.

W decydującej partii jako pierwszy okazję na przełamanie miał Baghdatis, ale szansy nie wykorzystał, a w czwartym gemie przegrał własne podanie. Był to moment rozstrzygający, gdyż w dalszej części seta Cypryjczyk nie miał już ani jednego break pointa i przegrał mecz w godzinę oraz czterdzieści cztery minuty.

Marcos zagrał wspaniale pierwszy set i połowę drugiego, ale potem ja zdołałem wejść w spotkanie – ocenił Troicki, który za sukces w Moskwie zainkasował 181 750 dolarów i 250 punktów rankingowych. – Byłem zdenerwowany serwując na zwycięstwo w turnieju, ale starałem się o tym zbyt wiele nie myśleć. Błąd, który popełniłem grając przeciwko Rafie [półfinał z Nadalem w Tokio], kiedy serwowałem na zwycięstwo w meczu, ale przegrałem, pomógł mi.

Marcos Baghdatis wygrał w tym sezonie jeden turniej, na początku roku w Sydney, przegrał zaś mecz finałowy w Waszyngtonie. Po dzisiejszym spotkaniu bilans meczów o tytuł Cypryjczyka to 4 wygrane i 6 przegranych.

Przegrałem wiele spotkań w swojej karierze, ale to frustrujące przegrać finał w ten sposób – przyznał Baghdatis. – Wydawało mi się, że miałem kontrolę w dwóch pierwszych setach. Mimo wszystko miałem wspaniały tydzień, grałem dobry tenis.

Troicki miał szansę zakończyć turniej Kremlin Cup w podwójnej „koronie”. Wraz z Jako Tipsareviciem przegrał jednak finał deblowy. Serbowie ulegli reprezentantom gospodarzy, Igorowi Kunicynowi oraz Dimitrijejowi Tursunowowi 6:7(8), 3:6.

Finał singla:
Vitor Troicki (Serbia) – Marcos Baghdatis (Cypr, 4) 3:6, 6:4, 6:3

Finał debla:
I. Kunicyn, D. Tursunow (Rosja, WC) – J. Tipsarević, V. Troicki (Serbia) 7:6(8), 6:3