Sztokholm: fatalny dzień Kubota; niespodziewana porażka Berdycha

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: atpworldtour.com, foto: atpworldtour.com

Środa była bardzo złym dniem dla Łukasza Kubota. Polak odpadł z obu turniejów w Sztokholmie – singlowego i deblowego. Najpierw uległ Matthiasowi Bachingerowi w grze pojedynczej, a potem po niezwykle emocjonującym meczu wraz z Oliverem Marachem poległ w starciu z Santiago Gonzalezem i Philippem Marxem, przegrywając 13-15 w tie breaku meczowym. Z imprezą singlową pożegnał się dziś także Tomas Berdych.

Porażka Kubota i Maracha jest dużo niespodzianką. Polsko-austriacka para była najwyżej rozstawioną w turnieju w Sztokholmie. Jednak Gonzalez i Marx nawiązali dziś z faworytami bardzo wyrównaną walkę. Całe spotkanie trwało ponad półtorej godziny, a o sukcesie Meksykanina i Niemca zadecydowało bardzo niewiele. W pierwszej partii bardzo słaba skuteczność drugiego podania Kubota i Maracha kosztowała ich dwa przełamania i porażkę 4:6. W drugim secie wyraźnie poprawili grę, nie pozwolili sobie na stratę serwisu i tym razem to oni wygrali do czterech. Niezwykle emocjonujący okazał się tie break meczowy. Rozstrzygnięcie padło dopiero przy wyniku 14:13. Lepiej próbę nerwów wytrzymali Gonzalez i Marx i to oni jako pierwsi zdobyli dwa punkty przewagi, wygrywając spotkanie.

Z turniejem singlowym pożegnał się za to Tomas Berdych. Rozstawiony z trójką Czech nie sprostał, znajdującemu się ostatnio w dobrej formie, Jarkko Nieminenowi. Fin był lepszy niemal w każdym elemencie gry. Faworyzowany Berdych dominował w asach serwisowych – posłał ich 9, podczas gdy jego rywal ani jednego – ale to mu nie pomogło. Pierwszego seta przegrał wyraźnie, bo do jednego. W drugim nawiązał wyrównaną walkę, ale okazał się gorszy o jedno przełamanie, ulegając ostatecznie 1:6, 4:6.

Nie zawiódł za to Stanislas Wawrinka, awansując do ćwierćfinału zawodów. Szwajcar nie bez problemów pokonał Robina Haase 7:5, 6:7(6), 6:4.

Wynik pierwszej rundy debla:
Santiago Gonzalez, Philipp Marx (Meksyk, Niemcy) – Łukasz Kubot, Oliver Marach (Polska, Austria, 1) 6:4, 4:6, 15-13

Wyniki drugiej rundy singla:
Jarkko Nieminen (Finlandia) – Tomas Berdych (Czechy, 3) 6:1, 6:4
Stanislas Wawrinka (Szwajcaria, 5, WC) – Robin Haase (Holandia) 7:5, 6:7(6), 6:4