Kimiko i Tamarine tworzą historię

/ Michał Jaśniewicz , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: AFP

Kimiko Date Krumm oraz Tamarine Tanasugarn odniosły dziś kolejne zwycięstwa w Osace i zagrają w niedzielnym finale HP Open. Łączny wiek obu tenisistek to 73 lata, tym samym będzie to najstarszy finał w historii rozgrywek WTA Tour.

Date Krumm została w piątek pierwszą tenisistką po czterdziestce, która pokonała zawodniczkę z pierwszej dziesiątki rankingu WTA. Japonka sprawiła swoim kibicom ogromną radość, pokonując Samanthę Stosur. Dziś ponownie dała fanom wiele satysfakcji, pokonując Shahar Peer 3:6, 7:6(5), 7:5. Izraelka w drugiej partii serwowała już przy stanie 5:4, ale nie zdołała wyeliminować japońskiej weteranki.

Dzisiejszy mecz trwał dwie godziny oraz pięćdziesiąt osiem minut, a należy dodać, iż w ćwierćfinale Date Kurmm walczyła ze Stosur przez dwie godziny i trzydzieści cztery minuty. Jutro Japonka będzie miała szansę stać się pierwszą w historii tenisistką po czterdziestce („40” urodziny obchodziła 28 września), która wygra singlowe zawody WTA Tour. Na razie najstarszą triumfatorką jest Billie Jean King. Słynna Amerykanka w 1983 roku wygrała imprezę w Birmingham, mając 39 lat i 7 miesięcy.

Z pewnością wszystko zrobi, aby tak się nie stało, Tamarine Tanasugarn. 33-letnia Tajka pokonała w półfinale, rozstawioną z numerem 2, Marion Bartoli 6:2, 7:5. Urodzona w USA, a reprezentująca Tajlandię tenisistka wykorzystała w tym meczu 4 z 10 szans na przełamanie i tylko raz straciła własne podanie.

– Skupiłam się na agresywnym graniu oraz cieszeniu się tym i to mi dzisiaj pomogło – skomentowała półfinałowy pojedynek Tanasugarn, która wystąpi po raz drugi w tym sezonie w finale WTA, w lutym przegrała mecz o tytuł w Pattaya City. – Teraz jest już prawie koniec roku, a ja znów jestem w finale. To pomoże mi zbudować pewność siebie przed udanym początkiem przyszłego roku.