Szanghaj: udany powrót Federera

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Rafael Nadal, Novak Djoković i Roger Federer bez straty seta awansowali do trzeciej rundy turnieju w Szanghaju. Ze względu na kontuzję swojego meczu nie dokończył Andy Roddick. Z turniejem pożegnali się również Rosjanie Nikołaj Dawydienko i Michaił Jużnyj.

Na korcie centralnym zaprezentowały się dziś największe gwiazdy tenisa i żaden z pięciu najwyżej rozstawionych tenisistów nie stracił seta. Pierwsze spotkanie od przegranego półfinału US Open rozegrał Roger Federer. Szwajcar zmierzył się z Johnem Isnerem, który w poniedziałek wyeliminował Łukasza Kubota. Były lider rankingu ATP nie dał jednak większych szans Amerykaninowi. Federer wykorzystał 2 z 3 szans na przełamanie, a przy własnym podaniu nie musiał bronić nawet jednego break pointa. Ostatecznie Federer wygrał, w sześćdziesiąt dwie minuty, 6:3, 6:4.

Myślę, że dzisiaj zagrałem naprawdę dobry mecz, ponieważ wiedziałem jak groźny jest John Isner. To bardzo dobry zawodnik, robiący postępy. Myślę, że przed nim naprawdę udana kariera. Dziś wiedziałem, że czeka mnie ciężki mecz, miałem bowiem trudne losowanie. Jestem bardzo szczęśliwy, że zdołałem przez to przejść, wykazałem w meczu dużo energii i urozmaiconej gry. To był naprawdę solidny mecz jak na pierwsze spotkanie po tak długiej przerwie – ocenił Federer.

Siódme zwycięstwo, w ich siódmej konfrontacji, odniósł Rafael Nadal nad Stanislasem Wawrinką. Obaj tenisiści mieli w tym meczu po trzy break pointy, ale leworęczny Hiszpan wykorzystał dwie okazje, a Szwajcar żadnej. W efekcie lider rankingu wygrał 6:4, 6:4. Nadal rok temu w Szanghaju doszedł do finału, przegrywając w nim z Nikołajem Dawydienką.

Wiadomo już jednak, iż Rosjanin tytuł nie obroni, a na dodatek straci dużo punktów rankingowych. Dziś Dawydienko przegrał bowiem z niemieckim kwalifikantem Mischą Zverevem 4:6, 6:7(3). Urodzony na Ukrainie tenisista wykorzystał w tym meczu tylko 2 z 7 break pointów, a sam trzykrotnie stracił podanie. Rosjanin zaczął sezon od wygrania turnieju w Doha, ale od tego czasu nie osiągnął żadnego finału. Na dodatek miał w pierwszej połowie sezonu kontuzję lewego nadgarstka, która wykluczyła go z gry na trzy miesiące. Od tego czasu wciąż nie może odzyskać pełnej formy.

W mojej obecnej sytuacji wiem, że mogę grać bardzo dobrze – powiedział Dawydienko. – Wygrywałem ładne piłki, stać mnie na zagrania kończące, mogę wszystko, problem jest w sferze mentalnej. Gdybym tylko był bardziej zrelaksowany, nie myślał tak wiele o rezultacie i po prostu skoncentrował się na meczu i dobrej grze. Kiedy popełnię kilka błędów, zaczynam robić się nerwowy i robię kolejne błędy. To jest to co w tej chwili jest dla mnie najtrudniejsze.

Tegorocznego sezonu nie zaliczy też z pewnością do najbardziej udanych Andy Roddick, szczególnie jego drugiej części. Występ Amerykanina w turnieju mistrzów stanął pod dużym znakiem zapytania. Dzisiejsze spotkanie z Guillermo Garcią Lopezem, Roddick zaczął od pewnego wygrania seta 6:3. Na początku drugiej partii Amerykaninowi zaczął jednak doskwierać ból w prawej nodze i po pięciu gemach (przy stanie 2:3) zrezygnował z dalszej rywalizacji.

Pojadę teraz do domu w Austin. Nie będę w stanie wiele trenować przez najbliższy tydzień, a może i 10 dni. Mam nadzieję zagrać w Bazylei. Zrobię wszystko, żeby móc wrócić w Bazylei – stwierdził Roddick, który zachowa miejsca w czołowej ósemce rankingu sumującego tegoroczne wyniki, ale będzie tą ósemkę zamykał.

Na szczęście dla Amerykanina szybkie porażki w Szanghaju ponieśli również Fernando Verdasco i Michaił Jużny, którzy zajmują dwie kolejne lokaty. Hiszpan odpadł już w pierwszej rundzie, a Rosjanin uległ dziś nieoczekiwanie Florianowi Mayerowi 4:6, 7:6(5), 1:6.