Szanghaj: Kubot lepszy od deblowego rywala

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com, foto: Archiwum Tenisklubu

Łukasz Kubot awansował do drugiej, finałowej fazy eliminacji turnieju ATP World Tour 1000 w Szanghaju. Najlepszy polski tenisistka pokonał 6:7(6), 6:4, 6:2 swojego imiennika i deblowego rywala, Lukasa Dlouhego.

Kubot długo wchodził w mecz. Trzy pierwsze gemy trafiły na konto 27-letniego Czecha Nasz reprezentant stratę podania zdołał odrobić dopiero w dziewiątym gemie. Następnie wyszedł na prowadzenie i nawet serwował, aby wygrać seta. Niestety nie wykorzystał okazji i konieczne stało się rozegranie tie breaka. 28-letni lubinianin miał piłkę setową przy stanie 6-5, ale nie udało mu się zakończyć partii. Po zmianie stron dwie kolejne akcje wygrał Dlouhy i to on mógł się cieszyć ze zwycięstwa w inauguracyjnym secie. W drugiej odsłonie jako pierwszy przełamał Polak, Czech odrobił stratę, ale break wywalczony przez Kubota w dziesiątym gemie dał mu zwycięstwo 6:4. W decydującej partii 64. singlista świata doskonale serwował. We własnych gemach stracił zaledwie 5 punktów i nie dał Czechowi ani jednej okazji na przełamanie. Sam zdobył dwa breaki i po 2 godzinach gry awansował do decydującej fazy eliminacji szanghajskiego turnieju.

Mecz Kubota z Dlouhy śmiało można określić jako singlowy pojedynek jednych z najlepszych deblistów świata. W indywidualnym rankingu gry podwójnej Czech zajmuje aktualnie piąte, a Polak ósme miejsce.

O awans do turnieju głównego nasz tenisista zagra ze zwycięzcą spotkania Tejmuraza Gabaszwiliego i Zhe Li. Rozstawiony w eliminacjach z numerem sześć Polak zapewnił już sobie 14 punktów do rankingu ATP oraz 2650 dolarów.

W Szanghaju Kubot wystąpi także w deblu. Jego rywalem będzie Oliver Marach, a oprócz nich będziemy z uwagą przyglądać się Mariuszowi Fyrstenbergowi i Marcinowi Matkowskiemu, których forma w ostatnim czasie wyraźnie zwyżkuje.