Pekin: obrończyni tytułu odpada na starcie

/ Tomasz Krasoń , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: sonyericssonwtatour.com

W poprzednim sezonie Swietłana Kuzniecowa pokonała w finale turnieju w Pekinie Agnieszkę Radwańską. W tegorocznej edycji China Open rosyjska gwiazda odpadła już w pierwszej rundzie. Jej pogromczynią została Roberta Vinci. Za burtą ostatniej imprezy Premier Mandatory w tym sezonie znalazła się również Samantha Stosur, która nie potrafiła postawić kropki nad „i” w starciu z Anastazją Sewastową.

Od początku było wiadomo, że Swietłana Kuzniecowa nie będzie mieć prostego zadania. Pierwszą partię rozstawiona z „dziesiątką” Rosjanka przegrała 3:6. W drugim secie poprawiła swoją grę, zwłaszcza przy podaniu rywalki, i triumfowała 6:2. W decydującej odsłonie obraz gry ponownie uległ zmianie. Włoska kwalifikantka zaczęła znacznie lepiej serwować, z czym broniąca tytułu Kuzniecowa nie była sobie w stanie poradzić. Po 1 godzinie i 51 minutach Roberta Vinci zwyciężyła 6:3, 2:6, 6:3.

Porażka Kuzniecowej nie była jedyną niespodzianką niedzielnych zmagań w Pekinie. Z turniejem o puli nagród 4,5 miliona dolarów pożegnała się również Samantha Stosur. Australijka, tak jak przed tygodniem w Tokio, nie uporała się ze swoją pierwszą przeszkodą. Tym razem miała jednak swoją rywalkę, Anastazję Sewastową, „na widelcu”. Pierwszą partię 26-latka z Brisbane wygrała pewnie 6:2. W drugiej nie była już ani tak skoncentrowana, ani tak skuteczna i doszło do tie breaka. Trzynastego gema wygrała łotewska kwalifikantka. W trzecim secie Stosur prowadziła już 5:2, ale od tego momentu jej gra całkowicie się posypała. Przy 5:4 miała wprawdzie piłkę meczową lecz będąca na fali Sewastowa obroniła ją i wygrała 10 z kolejnych 11 akcji. Mecz trwał 2 godziny i 5 minut i zakończył się wynikiem 2:6, 7:6(5), 7:5.

Pozostałe faworytki radziły sobie lepiej. Miejscowych kibiców nie zawiodła Na Li. Najlepsza chińska tenisistka 6:2, 6:0 pokonała Ałłę Kudriawcewa, która w ostatnich tygodniach wygrała turniej w Taszkiencie i grała w finale w Kantonie. Po porażce z Kimiko Date Krumm w Tokio zrehabilitowała się Maria Szarapowa. Rozstawiona z „dwunastką” Rosjanka okazała się lepsza od Cwetany Pironkowej. Trzykrotna mistrzyni Wielkiego Szlema triumfowała 6:4, 7:6(5).

Porażka w pierwszej rundzie w Tokio dała mi czas na przygotowanie, ale również odebrała możliwość rozegrania takiej liczby meczów, jakiej oczekiwałam” – powiedziała Szarapowa. „Pierwsze rundy zawsze są trudne, a ja miałam dzisiaj trudną rywalkę, W końcu znalazłem drogę do zwycięstwa i to jest najważniejsze” – dodała Rosjanka.

W poniedziałek swój pierwszy mecz w Pekinie ma rozegrać Agnieszka Radwańska. Rywalką zmagającej się z kontuzją palca lewej stopy Polki będzie Angelique Kerber. Przypomnijmy jednak, iż ostatni mecz Radwańskiej, ćwierćfinał w Tokio, zakończył się kreczem naszej tenisistki.

Wyniki pierwszej rundy singla:
Roberta Vinci (Włochy, Q) – Swietłana Kuzniecowa (Rosja, 10) 6:3, 2:6, 6:3
Anastazja Sewastowa (Łotwa, Q) – Samantha Stosur (Australia, 4) 2:6, 7:6(5), 7:5
Na Li (Chiny, 9) – Ałła Kudriawcewa (Rosja, Q) 6:2, 6:0
Maria Szarapowa (Rosja, 12) – Cwetana Pironkowa (Bułgaria) 6:4, 7:6(5)

Zobacz komplet niedzielnych wyników turnieju WTA w Pekinie!