Taszkient: rosyjski finał

/ Tomasz Krasoń , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: sonyericssonwtatour.com

Po raz trzeci w tym sezonie finał turnieju WTA będzie wewnątrz rosyjską konfrontacją. O tytuł w Taszkiencie zagrają Jelena Wiesnina i Ałła Kudriawcewa. Obie wygrały swoje półfinały w trzech setach. Pierwsza pokonała Monicę Niculescu, a druga Jewgienię Rodinę.

Rozstawiona z „czwórką” Wiesnina bardzo dobrze rozpoczęła spotkanie z Monicą Niculescu. W pierwszym secie dwukrotnie przełamała Rumunkę, nie tracąc przy tym swojego podania. W dalszej części meczu inicjatywę przejęła Niculescu. Drugą odsłonę wygrała 6:3, a w trzeciej prowadziła już nawet 4:1. Wówczas doszło do zwrotu sytuacji. 24-letnia Rosjanka zaczęła grać jak natchniona i do końca pojedynku nie straciła gema. Oznaczało to jej zwycięstwo 6:4 i awans do finału turnieju Tashkent Open. Mecz zakończył się wynikiem 6:3, 3:6, 6:4.

Dla Jeleny Wiesniny będzie to czwarty finał turnieju WTA w karierze. Poprzednie podejścia nie zakończyły się jednak po myśli urodziwej blondynki z Soczi. W ubiegłym sezonie przegrała decydujące pojedynki w Auckland New Haven, a w tym sezonie musiała skapitulować w Stambule. Wówczas jej finałową przeciwniczką również była Rosjanka, Anastazja Pawliuczenkowa.

Drugi półfinał również dostarczył kibicom zgromadzonym na terenie obiektu w Taszkiencie oczekiwanych emocji. O miejsce w finale walczyły dwie Rosjanki, Jewgienia Rodina i Ałła Kudriawcewa. Lepsza okazała się druga z nich, wyżej notowana i bardziej doświadczona, 22-letnia moskwianka trenująca na Florydzie. Pierwsza odsłona to wyraźne zwycięstwo Kudriawcewej, Rodina zdobyła tylko jednego gema. 21-latka lepiej spisała się w drugim secie, którego wygrała 6:3. W decydującej partii wyrównana walka toczyła się do stanu 3:3. Wówczas Kudriawcewa odskoczyła i triumfowała 6:3.

Do ubiegłego tygodnia najlepszym wynikiem Ałły Kudriawcewej w cyklu WTA był ćwierćfinał. Stan rzeczy uległ jednak zmianie po turnieju w Kantonie, który 22-letnia Rosjanka ukończyła ze statusem finalistki. W Taszkiencie po raz kolejny stanie przez szansą wywalczenia premierowego tytułu w cyklu WTA.

O zwycięstwo w grze podwójnej zagrają Alexandra Dulgheru i Magdalena Rybarikova oraz Aleksandra Panowa i Tatiana Puczek. Oba duety wygrały swoje spotkania półfinałowe po tie breaku meczowym.