Seul: Date Krumm nie obroni tytułu

/ Tomasz Krasoń , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: sonyericssonwtatour.com

Na siedmiu wygranych zakończyła się seria Kimiko Date Krumm w turnieju WTA w Seulu. Japońska weteranka, która przed rokiem triumfowała w całej imprezie, przegrała w ćwierćfinale tegorocznej edycji z Agnes Szavay. Rozstawiona z „ósemką” Węgierka zwyciężyła 6:2, 6:7(3), 6:3. Z turniejem pożegnała się także Dinara Safina. Od byłej liderki rankingu WTA lepsza okazała się Klara Zakopalova.

Porażkę Date Krumm można uznać za niespodziankę. Zwłaszcza że w drugiej rundzie zaimponowała formą, rozbijając turniejową „dwójkę”, Anastazję Pawliuczenkową. Niespełna 40-letnia Japonka nie potrafiła jednak poradzić sobie z Agnes Szavay, choć walczyła z 21-letnią Węgierką przez 2 godziny i 42 minuty. Największą zmorą Date Krumm był serwis rywalki. Po raz pierwszy zdołała go przełamać dopiero w trzecim secie. Na niewiele się to jednak zdało, gdyż Szavay odpowiedziała trzema breakami i triumfowała w decydującej odsłonie 6:3.

Do formy nie może wciąż dojść Dinara Safina. 24-letnia Rosjanka, która w tym sezonie przeżywa olbrzymie problemy (zarówno ze zdrowiem, jak i z formą), przegrała w ćwierćfinale z Klarą Zakopalovą. Leworęczna Czeszka zwyciężyła 7:5, 6:3, aż sześciokrotnie przełamując moskwiankę. Dla 28-letniej prażanki było to trzecie z rzędu zwycięstwo nad Safiną. Poprzednie odniosła w tym roku w Madrycie.

Pozostałymi dwoma półfinalistkami są Rosjanki. Zarówno Nadia Pietrowa, jak i Alisa Klejbanowa, awans zapewniły sobie w ekspresowym tempie. Pierwsza z nich 6:2, 6:1 pokonała Kirsten Flipkens. Mecz trwał zaledwie 61 minut, a turniejowa „jedynka” ani razu nie straciła podania, a po pierwszym serwisie straciła tylko 4 punkty. Natomiast druga z moskwianek 6:1, 6:2 wygrała z Jekatariną Makarową. Klejbanowa uporała się ze swoją koleżanką i deblową partnerką w 68 minut.

Grałam z Jekatariną wiele razy, Znamy się od czasów juniorskich” – przyznała Klejbanowa. „Zdecydowanie nie pokazała swojej najlepszej gry, dlatego zwycięstwo przyszło mi tak łatwo. Wiem jednak, że jest świetną zawodniczką i cieszę się, że wygrałam” – dodała Rosjanka.

W półfinałach Nadia Pietrowa zagra z Klarą Zakopalovą, a Alisa Klejbanowa zmierzy się z Agnes Szavay.