Taszkient: komplet rozstawionych w drugiej rundzie

/ Tomasz Krasoń , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: sonyericssonwtatour.com

Wtorek był idealnym dniem dla rozstawionych tenisistek biorących udział w turnieju WTA w Taszkiencie. Do drugiej rundy awansowała cała siódemka faworytek, która tego dnia rozgrywała swoje pierwsze mecze. Radość miejscowym kibicom sprawiła dwukrotna finalistka Tashkent Open, Akgul Amanmuradowa, która 6:4, 6:3 pokonała Eirini Georgatou.

Najlepsza tenisistka rodem z Uzbekistanu już tradycyjnie swoją grę opierała na atomowym podaniu. 8 asów i 71-procentowa skuteczność po pierwszym podaniu sprawiły, iż tylko raz dała się przełamać. Fakt faktem, iż jej rywalka, Eirini Georgatou, nie należy do światowej czołówki. Greczynka w Taszkiencie musiała przebijać się przez eliminacje. Na korcie centralnym ugrała z faworytką miejscowych 7 gemów. Teraz przed Amanmuradową znacznie trudniejsze zadanie. Jej przeciwniczką będzie wprawdzie notowana poza pierwszą setką Jill Craybas, ale w pięciu dotychczasowych meczach z amerykańską weteranką Uzbeczka nie ugrała nawet seta.

Nie tylko turniejowa „dwójka” odniosła pewne zwycięstwo. W dwóch setach triumfowała także Alexandra Dulgheru. 21-letnia Rumunka pokonała 6:2, 7:5 Kurumi Narę, choć w drugim secie Japonka prowadziła już nawet 5:3.

„Kurumi była trudną rywalką i grała bardzo dobrze. Cieszę się, że zdołałam awansować dalej” – przyznała Dulgheru. Teraz jej rywalką będzie Jekatarina Byczkowa, która okazała się lepsza od Sani Mirzy.

Do drugiej rundy awansowała także inna Rumunka, Monica Niculescu. Wygrała ona 6:3, 6:7(2), 6:2 z Zariną Dijas. Od zwycięstwa udział w imprezie rozpoczęła także Anna Czakwetadze. Rozstawiona z „trójką” Rosjanka 6:3, 7:5 pokonała Zuzanę Kucovą.