US Open: zwycięskie maratony Verdasco i Wawrinki

/ Tomasz Krasoń , źródło: usopen.org/atpworldtour.com, foto: AFP

Znamy już komplet ćwierćfinalistów wielkoszlemowego US Open. We wtorek miejsce w najlepszej ósemce zapewnił sobie Rafael Nadal, który na zakończenie sesji wieczornej bez straty seta pokonał Feliciano Lopeza. Na kortach przy Flushing Meadows miały miejsce również dwa dramatyczne maratony. Ich zwycięzcami zostali Fernando Verdasco i Stnislas Wawrinka.

Rywalem Stanislasa Wawrinki był Sam Querrey. Pogromca Andy’ego Murraya nie miał prostego zadania. Wysoki Amerykanin był bowiem ostatnią nadzieją gospodarzy i od jego postawy zależało, czy dojdzie do ubiegłorocznej sytuacji, gdy żaden z Jankesów nie znalazł się w ćwierćfinale US Open. Pierwszą odsłonę wygrał 25-letni Szwajcar. Za piątą piłką setową Wawrinka triumfował 7:6(9). Potem miał wielką okazję na podwyższenie prowadzenia, ale nie utrzymał podania przy stanie 5:4, marnując cztery piłki setowe. Ostatecznie druga partia padła łupem 22-letniego Amerykanina. Querrey lepiej rozpoczął trzeciego seta, ale waleczny Wawrinka w dwunastym gemie uzyskał przełamanie, które dało mu prowadzenie w meczu. Wspierany przez publiczność Querrey nie poddał się i dzięki pojedynczemu breakowi wygrał czwartego seta. W decydującej partii szanse na uzyskanie prowadzenia miał Amerykanin, ale to Szwajcar jako pierwszy zdobył przełamanie. Uczynił to w najlepszym możliwym momencie, przy stanie 5:4, dzięki czemu uniemożliwił rywalowi odrobienie strat. Mecz trwał 4 godziny i 28 minut, a jego końcowy wynik to 7:6(9), 6:7(5), 7:5, 4:6, 6:4.

Ćwierćfinałowym rywalem Wawrinki będzie Michaił Jużnyj. Rozstawiony z „czternastką” Rosjanin pokonał 7:5, 6:2, 4:6, 6:4 Tommy’ego Robredo. Dla Jużnego to drugi wielkoszlemowy ćwierćfinał w tym roku. Wcześniej dokonał tej sztuki w Paryżu.

Innym dreszczowcem, jaki we wtorek rozegrał się w Nowym Jorku, było starcie Hiszpanów, Fernando Verdasco i Davida Ferrera. 28-latek z Walencji wygrał dwa pierwsze sety 7:5 i 7:6(8). Verdasco odrobił jednak straty. Kolejne odsłony zakończyły się wynikami 6:3, 6:3. Najbardziej emocjonujący był tie break piątego seta. Ferrer prowadził w nim 4:1, ale 26-latek z Madrytu rozpoczął niesamowitą pogoń. Rozstawiony z „ósemką” Verdasco wygrał sześć kolejnych punktów i w konsekwencji całe spotkanie! Mecz trwał 4 godziny i 23 minuty.

Teraz FernandoVerdasco czeka konfrontacja z Rafaelem Nadalem. Lider rankingu ATP w tegorocznym US Open nie stracił jeszcze seta. Swojego rodaka, Feliciano Lopeza, pokonał 6:3, 6:4, 6:4. To pierwszy taki przypadek w historii, aby w ćwierćfinale US Open doszło do wewnątrz hiszpańskiego pojedynku.

Wyniki czwartej rundy singla:
Rafael Nadal (Hiszpania, 1) – Feliciano Lopez (Hiszpania, 23) 6:3, 6:4, 6:4
Fernando Verdasco (Hiszpania, 8) – David Ferrer (Hiszpania, 10) 5:7, 6:7(8), 6:3, 6:3, 7:6(4)
Michaił Jużnyj (Rosja, 12) – Tommy Robredo (Hiszpania) 7:5, 6:2, 4:6, 6:4
Sam Querrey (USA, 20) – Stanislas Wawrinka (Szwajcaria, 25) 7:6(9), 6:7(5), 7:5, 4:6, 6:4