Stanford: tytuł dla Azarenki

/ Tomasz Krasoń , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: sonyericssonwtatour.com

Wiktoria Azarenka wygrała turniej WTA w Stanford. W finale okazała się wyraźnie lepsza od Marii Szarapowej, pokonując utytułowaną Rosjankę 6:4, 6:1. Dla 21-letniej Białorusinki jest to pierwszy wygrany turniej w tym sezonie. Triumfalny powrót zanotowała natomiast Lindsay Davenport. Amerykańska gwiazda rywalizująca wraz z Liezel Huber w turnieju deblistek również sięgnęła po tytuł.

Szarapowa z Azarernką od początku meczu rozpoczęły potężną wymianę ciosów. Do stanu 4:3 dla Rosjanki gra była niezwykle zacięta. Jednak wówczas do ofensywy przeszła 21-letnia Białorusinka, która przeważyła szalę zwycięstwa w pierwszym secie na swoją stronę. Drugi set to natomiast okres dominacji białoruskiej gwiazdy. Azarenka wykorzystała wszystkie trzy szanse na przełamanie, nie oddając przy tym swojego podania. Mimo wysokiej celności pierwszego serwisu Szarapowa była wręcz bezradna i po 1 godzinie i 27 minutach gry musiała pożegnać się z marzeniami o trzecim w tym roku tytule.

Maria zawsze jest w natarciu i ciężko za nią nadążyć. Próbowałam utrzymać jej tempo od samego początku i grałam agresywnie” – przyznała Azarenka. „W naszych dwóch ostatnich meczach miałam szanse, ale ich nie wykorzystałam. Jedną z najważniejszych rzeczy był fakt, iż nie pozwoliłam jej się odbudować w drugim secie” – dodała Białorusinka.

Natomiast Azarenka mogła cieszyć się z pierwszego wygranego turnieju od ubiegłorocznego triumfu w Miami. Za zwycięstwo Azarenka otrzyma 470 punktów, które przesuną Białorusinkę na 12. miejsce w rankingu singlistek. Na konto mieszkanki Scottsdale w Arizonie wpłynie natomiast 107 tysięcy dolarów.

Miejscowi kibice mieli powody do radości po finale gry podwójnej. Najlepsze okazały się Amerykanki, Lindsay Davenport i Liezel Huber, które 7:5, 6:7(8), 10-8 pokonały Yung-Jan Chan i Jie Zheng. Dla Davenport był to pierwszy występ od US Open 2008.

Wynik finału singla:
Wiktoria Azarenka (Białoruś, 8) – Maria Szarapowa (Rosja, 5) 6:4, 6:1

Wynik finału debla:
L. Davenport, L. Huber (USA, WC) – Y.J. Chan, J. Zheng (Tajwan, Chiny, 2) 7:5, 6:7(8), 10-8