Stanford: zwycięski powrót Diemientiewej

/ Tomasz Krasoń , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: sonyericssonwtatour.com

Niespełna 8 tygodni – tyle trwał rozbrat Jeleny Diemientiewej z cyklem WTA. 28-letnia Rosjanka wyleczyła już kontuzję łydki i powróciła do rywalizacji podczas imprezy Bank of the West Classic w Stanford. 6. rakieta świata, podobnie jak 5. w rankingu Stosur, awansowała do ćwierćfinału turnieju.

Pierwszy mecz po tak długiej przerwie nie był dla Diemientiewej łatwy. Po drugiej stronie siatki stanęła 40-letnia Japonka Kimiko Date Krumm, która w Stanford po raz drugi z rzędu wygrała z Dinarą Safiną. Weteranka światowych kortów również lepiej rozpoczęła środowe spotkanie drugiej rundy. Date Krumm potrafiła wykorzystać serwisowe problemy Diemientiewej. Rosjanka tylko raz utrzymała swoje podanie i ostatecznie przegrała 3:6. Statystyki serwisowe rozstawiona z „dwójką” moskwianka poprawiła w drugim secie. Odwrócił się także bilans breaków – 3 wywalczyły Diemientiewa, a Date Krumm 2. W decydującej odsłonie utytułowana Rosjanka kontynuowała dobrą grę i po 2 godzinach i 16 minutach awansowała do ćwierćfinału. Mecz zakończył się wynikiem 3:6, 6:3, 6:4.

Ćwierćfinałowa rywalka Diemientiewej nie jest jeszcze znana. Wyłoni ją spotkanie pomiędzy Marią Szarapową i Olgą Goworcową.

W środę udział w imprezie w Stanford zainaugurowała Samantha Stosur. Rozstawiona z „jedynką” Australijka pokonała 6:1, 7:5 Christinę McHale. Amerykańska kwalifikantka postawiła opór jedynie w drugim secie. W pierwszej części gry Stosur zdobyła dwa razy więcej punktów od McHale. Jednak później faworytka z Antypodów musiała się solidnie napracować. Jedyne przełamanie wywalczyła w końcówce seta, mając sporo szczęścia, gdyż wcześniej 18-letnia Amerykanka nie wykorzystała 6 break pointów.

O półfinał Samantha Stosur zagra z Yaniną Wickmayer. 20-letnia Belgijka pokonała 6:1, 6:4 Dominikę Cibulkovą i tym samym zrewanżowała się Słowaczce za ubiegłoroczną porażkę w Pucharze Federacji.

Ważnym wydarzeniem był natomiast powrót Lindsay Davenport. Amerykańska gwiazda wystąpiła w meczu pierwszej rundy debla. Wraz z partnerującą jej Liezel Huber 6:4, 6:2 wygrały z Michaellą Krajicek i Melanie Oudin.

Wyniki drugiej rundy singla:
Jelena Diemientiewa (Rosja, 2) – Kimiko Date Krumm (Japonia) 3:6, 6:3, 6:4
Samantha Stosur (Australia, 1) – Christina McHale (USA, Q) 6:1, 7:5
Yanina Wickmayer (Belgia, 7) – Dominika Cibulkova (Słowacja) 6:1, 6:4

Wynik pierwszej rundy debla:
L. Davenport, L. Huber (USA, WC) – M. Krajicek, M. Oudin (Holandia, USA) 6:4, 6:2