Hamburg: pierwszy tytuł w historii Kazachstanu

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Miniony tydzień był wyjątkowy dla Andrieja Gołubiewa. Reprezentant Kazachstanu wywalczył pierwszy tytuł w historii swojego kraju, wygrywając turniej ATP World Tour 500 w Hamburgu. Na dodatek uczynił to w imponującym stylu, gdyż w sześciu meczach nie stracił ani jednego seta. W finale pokonał 6:3, 7:5 Jurgena Melzera.

Pierwszy set to okres bardzo dobrej dyspozycji serwisowej Andrieja Gołubiewa. 23-letni Kazach stracił w nim zaledwie 5 punktów we własnych gemach, a sam zdołał przełamać rozstawionego z „trójką” Melzera. W konsekwencji Gołubiew wygrał inauguracyjną partię 6:3. Kluczowy dla losów drugiego seta był szósty gem. Leworęczny Austriak miał w nim aż 5 break pointów, ale nie wykorzystał żadnego z nich. Zmarnowane okazje chwilę później się zemściły. Gołubiew przełamał Melzera w jedenastym gemie i chwilę później zakończył mecz po 1 godzinie i 29 minutach gry.

Jestem bardzo szczęśliwy ze zdobycia pierwszego tytułu, zwłaszcza tu, w Hamburgu, na korcie ziemnych. Nigdy bym nie przypuszczał, że pierwszy tytuł zdobędę na mączce” – wyznał Gołubiew. „Grałem bardzo dobrze i wierzyłem w siebie. Było jednak ciężko. Serwis i gra z linii końcowej były dobre. Myślę, że największą rolę w tym sukcesie odegrała wiara w siebie” – dodał Kazach.

W minionym tygodniu Andirej Gołubiew obchodził 23. urodziny. Uczcił je czwartkowym zwycięstwem nad Nikołajem Dawydienko. Turniejową „jedynką”, podobnie jak pozostałych pięciu rywali, pokonał w imponującym stylu, nie tracąc ani jednego seta. Triumf w Hamburgu to największy sukces w historii kazachskiego tenisa i pierwszy singlowy tytuł dla tego kraju. Gołubiew zainkasował w Niemczech 228 tysięcy euro oraz 500 punktów do rankingu ATP.

Wśród deblistów najlepsi okazali się Marc Lopez i David Marrero. Hiszpanie pokonali w finale 6:3, 2:6, 10-8 Francuzów, Jeremy’ego Chardy oraz Paula-Henri Mathieu.

Wynik finału singla:
Andriej Gołubiew (Kazachstan) – Jurgen Melzer (Austria, 3) 6:3, 7:5

Wynik finału debla:
M. Lopez, D. Marrero (Hiszpania) – J. Chardy, P.H. Mathieu (Francja) 6:3, 2:6, 10-8