Poznań: falstart Polaków

/ Tomasz Krasoń , źródło: poznanporscheopen.pl, foto: poznanporscheopen.pl

W poniedziałek rozpoczęły się zmagania w turnieju głównym Poznań Porsche Open. Niestety dwójka polskich tenisistów nie zdołała pokonać pierwszych rywali. Z dobrej strony zaprezentował się Marcin Gawron, który przez długie trzy sety walczył z rozstawionym Antonio Veiciem. Nie można tego powiedzieć o Grzegorzu Panfilu, który doznał sromotnej klęski w starciu z Andrejem Martinem.

Jako pierwszy  z biało-czerwonych na kort wyszedł właśnie Panfil. 22-letni zabrzanin, który przed 2 laty dotarł w Poznaniu do ćwierćfinału, tym razem nie zaprezentował się z dobrej strony. Ugrał bowiem zaledwie dwa gemy w meczu z Andrejem Martinem. 20-letni Słowak w starciu z naszym tenisistą nie stracił własnego podania, a sam przełamał Panfila aż pięciokrotnie. Przygoda Polaka z poznańskim challengerem o puli nagród 85 tysięcy euro trwała zaledwie 56 minut.

Po Panfilu na kort centralny wyszedł Marcin Gawron i od razu poprawił humory kibicom zgromadzonym na kompleksie Olimpii. 22-latek z Nowego Sącza bez kompleksów rozpoczął starcie ze znacznie wyżej notowanym Antonio Veiciem. Wystarczy powiedzieć, że grający z „dziką kartą” Polak wygrał pierwszą partię 7:5. Dalsza część meczu również była wyrównana, ale końcówki obu setów lepiej rozgrywał rozstawiony z „siódemką” Chorwat. Ostatecznie zwycięzcą spotkania został Veić, ale w całym meczu obaj zawodnicy zdobyli identyczną ilość 107 punktów. Po 2 godzinach i 26 minutach gry Chorwat triumfował 5:7, 7:5, 6:4.

Rozegrano jeszcze dwa inne spotkania pierwszej rundy singla. Do drugiej fazy zmagań awansował już rozstawiony z „czwórką” Rui Machado. Pokonał on 6:2, 2:6, 6:4 Ivo Minara. Bez starty seta zwycięstwo odniósł Andriej Kuzniecow, który wyeliminował z turnieju Jorge Aguilara.

We wtorek do rywalizacji przystąpią czterej Polacy. Najpierw Andrzej Kapaś zmierzy się z Diego Junqueirą, następnie Dawid Olejncizak zagra z Dustinem Brownem, Jerzy Janowicz zmierzy się z turniejową „jedynką” Peterem Luczakiem, a na koniec dnia Maciej Smoła skrzyżuje rakietę z Pavolem Cervenakiem.