Stuttgart: puchar Mercedesa dla pana z nazwiskiem na M

/ Anna Wilma , źródło: atpworldtour.com, foto: atpworldtour.com

Gael Monfils i Albert Montanes zawalczą o Puchar Mercedesa. W półfinałowych potyczkach pokonali dwóch reprezentantów Hiszpanii, Daniela Gimeno Traver i Juana Carlosa Ferrero.

Monfils osiągnął swój pierwszy finał ATP World Tour w tym sezonie, a dziesiąty w całej karierze. Po raz ostatni grał na tym etapie turnieju w listopadzie 2009, przegrywając z Novakiem Djokoviciem w BNP Paribas Masters. Francuz ma na swoim koncie dwa trofea: z Metz z roku 2009 (po finale z Philippem Kohlschreiberem) oraz z Sopotu z roku 2005 (w finale wygrał z Florianem Mayerem).

Początek meczu został opóźniony z powodu opadów deszczu i został przeniesiony na inny kort. Całe spotkanie trwało dwie godziny i 52 minuty. Monfils dominował w dwóch skrajnych odsłonach, dając rywalowi pole do popisu jedynie w drugiej. Ostatniego seta wygrał do zera.

– Było trudno – skomentował Monfils. – Czekaliśmy jakieś trzy, cztery godziny, żeby w ogóle zacząć. Daniel grał dużo spinów, i kiedy lądowały one za mną, nawet nie mogłem się ruszyć, ale próbowałem czarować swoimi bekhendami. Trzeci set był szybszy, ale myślę, że on miał trochę problemów ze zdrowiem.

Z trzech hiszpańskich półfinalistów tylko jeden, Albert Montanes, wystąpi w niedzielnym finale. Dzisiaj zwyciężył Juana Carlosa Ferrero 6:3, 7:6(6). Mieszkaniec Barcelony w kwietniu obronił tytuł Estoril Open, pokonując w półfinale Rogera Federera, a potem Frederico Gila.

– Jestem bardzo szczęśliwy z dzisiejszej wygranej i że osiągnąłem jutrzejszy finał – powiedział Montanes. – To specjalne pokonać Ferrero. Grałem z nim pięć razy i zawsze przegrywałem, ale dzisiaj wygrałem i to dla mnie niezwykłe.

Do tej pory pięciu Hiszpanom udało się wygrać w Stuttgarcie puchar. Są to: Jose Higueras (1983), Alberto Berasategui (1994), Alex Corretja (1997), David Ferrer (2006) i Rafael Nadal (2005, 2007).