Bastad: męczarnie Soderlinga

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Niezwykle ciężki bój stoczył Robin Soderling w walce o półfinał „domowego” turnieju w Bastad. Andreas Seppi wysoko zawiesił poprzeczkę i o mały włos nie pokonał faworyta gospodarzy. Szwed zwyciężył ostatecznie 4:6, 7:5, 7:6(5). Tommy Robredo zatrzymał z kolei swojego wyżej notowanego rodaka Fernando Verdasco, pokonując go 6:4, 6:3.

To, że Andreas Seppi wygrał pierwszego seta z Robinem Soderlingiem było zaskoczeniem dla wszystkich kibiców w Bastad. Mimo bardzo dobrej skuteczności pierwszego podania, Szwed nie zdołał uchronić się przed przełamaniem, a sam nie umiał odebrać podania regularnemu Włochowi i przegrał 4:6. Ale drugi set toczył się tak, że miejscowi fani byli już poważnie zaniepokojeni. Seppi prowadził już 3:1, a potem serwował przy wyniku 5:4. Wtedy Soderling przełamał rywala „na sucho” i odżył. Nie przegrał już żadnego gema w secie, doprowadzając do remisu. Seppi się nie poddał i dzielnie walczył w decydującej partii, w której znów był blisko wygranej. Ostatecznie szalę zwycięstwa na swoją stronę w tie breaku przechylił Szwed i to on zagra w półfinale.

Obok Soderlinga w najlepszej czwórce znalazło się aż trzech Hiszpanów. Najbardziej emocjonujący bój stoczył Nicolas Almagro z kwalifikantem Franco Skugorem. Plasujący się w czwartej setce rankingu Chorwat wygrał pierwszego seta z faworyzowanym reprezentantem Hiszpanii, a w drugim stoczył z nim bardzo wyrównaną walkę, którą ostatecznie przegrał. W trzeciej partii wyraźnie lepszy był już Almagro, triumfując do zera.

Hiszpańską batalię stoczyli między sobą Fernando Verdasco i Tommy Robredo. Wyżej klasyfikowany Verdasco od dłuższego czasu znajduje się w kiepskiej formie, co dziś wykorzystał jego rodak. Całe spotkanie trwało niecałe półtorej godziny. Szczególną przewagę Robredo odnotował w skuteczności drugiego podania. U niego wyniosła ona 83%, a u rywala zaledwie 42. Zaowocowało to trzema przekłamaniami na korzyść niżej notowanego z Hiszpanów i tylko jedną stratą własnego serwisu.