Stuttgart: najważniejsi Niemcy na kolanach

/ Anna Wilma , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Zanim światowa karuzela na dobre przeniesie się na korty twarde, zostanie rozegrane jeszcze kilka turniejów na klasycznej europejskiej mączce. Właśnie rozpoczęła się u naszych zachodnich sąsiadów impreza rangi ATP i trzeba przyznać, że reprezentanci gospodarzy przez pierwszą rundę przemknęli jak burza. Tylko dzisiaj awans wywalczyło trzech Niemców, ale… nie ma wśród nich głównego faworyta, Philippa Kohlschreibera.

Z tego powodu w Niemczech jednak nie płakano, bo Kohlschreibera pokonał inny tenisista z tego państwa, Florian Mayer. Spotkanie trwało godzinę z dwudziestoma dwoma minutami i zakończyło się rezultatem 6:4, 6:2. Mayer obronił wszystkie siedem break pointów i aż trzy razy przełamał podanie wyżej notowanego kolegi. Obaj zaserwowali po jednym asie, a Kohlschreiber "wygrał" niechlubną statystykę podwójnych błędów serwisowych 2-1. Na Floriana w drugiej rundzie czeka Guillermo Garcia Lopez, który dzisiaj w trzech setach był lepszy od swojego rodaka Ivana Navarro.

Mistrz Wimbledonu w grze podwójnej, Philipp Petzschner, także pożegnał się z grą pojedynczą już w pierwszym spotkaniu. Przegrał z rozstawionym z numerem pięć Albertem Montanesem 6:2, 5:7, 2:6. Panowie walczyli przez siedem kwadransów, ale najwięcej działo się w secie drugim. Wówczas to Hiszpanowi udało się zdobyć jedno przełamanie po to tylko, żeby wyrównać stan pojedynku i dać sobie szansę na trium w trzeciej odsłonie. Opłaciło się i teraz Montanes zagra z innym hiszpańskojęzycznym graczem, Juanem Ignacio Chelą. Argentyńczyk w kolejnym bratobójczym meczu wyeliminował Eduardo Schwanka.

W Stuttgarcie w tym roku nie występują Polacy, a głównymi faworytami do końcowego sukcesu są Nikołaj Dawydienko i Jurgen Melzer (z racji wolnego losu zobaczymy ich dopiero w drugiej rundzie). Poprzednią edycję Pucharu Mercedesa wygrali Jeremy Chardy w singlu (po finale z Victorem Hanescu) oraz Frantisek Cermak i Michal Mertinak w deblu (po finale z Hanescu i Horią Tecau).

Albert Montanes (Hiszpania, 5) – Philipp Petzschner (Niemcy) 2:6, 7:5, 6:2
Florian Mayer (Niemcy) – Philipp Kohlschreiber (Niemcy, 6) 6:4, 6:2