Puchar Davisa: Argentyńczycy lepsi w zaciętym boju

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: daviscup.com, foto: AFP

Mecz Argentyny z Rosją był najbardziej emocjonujący spośród wszystkich ćwierćfinałowych pojedynków Pucharu Davisa. Ostatniego dnia rozgrywek najpierw Nikołaj Dawydienko pokonał Eduardo Schwanka, doprowadzając do remisu, ale potem David Nalbandian nie dał szans Michaiłowi Jużnemu, zwyciężając w trzech setach i dając awans Argentynie. Serbowie już po meczu Novaka Djokovicia z Marinem Ciliciem mogli być pewni półfinału.

Nikołaj Dawydienko nie miał łatwej przeprawy z niżej notowanym Eduardo Schwankiem. Powracający po długiej przerwie Rosjanin przegrał pierwszego seta 4:6, ale potem wyraźnie się rozkręcił. W meczu obfitującym w błędy mniej zrobił ich Rosjanin, zapisał też na swoim koncie więcej uderzeń kończących i w trzech następnych partiach był lepszy. O wszystkim decydował zatem pojedynek Davida Nalbandiana z Michaiłem Jużnym. Argentyńczyk nie dał szans swojemu rywalowi, wygrywając z nim w trzech wyrównanych setach, dzięki czemu drużyna z Ameryki Południowej awansowała do półfinału rozgrywek.

Serbowie już po meczu Novaka Djokovicia z Marinem Ciliciem mogli się cieszyć z awansu do kolejnej rundy. Wicelider światowego rankingu nie miał żadnych problemów z pokonaniem, będącego w słabej formie Chorwata. Cilić mylił się na potęgę, miał mniej uderzeń kończących i dużo słabszy serwis. Przegrał 3:6, 3:6, 2:6, sprawiając, że ostatni mecz nie miał już większego znaczenia. W nim Janko Tipsarević 6:2, 7:6(5) pokonał Antonio Veicia.

W pojedynkach, które były już rozstrzygnięte zagrali zawodnicy rezerwowi, a mecze toczyły się do dwóch wygranych setów. Prawdziwego blamażu doznali Hiszpanie, którzy przegrali 0:5 z Francją! Gilles Simon był lepszy od Nicolasa Almagro a Julien Benneteau pokonał Feliciano Lopeza. Chilijczykom udało się zdobyć honorowy punkt po tym jak Jorge Aguilar wygrał z Lukasem Dlouhym. W ostatnim pojedynku szansę występu w reprezentacji dostał młody Cristobal Saavedra-Corvalan. 20-latek nie sprostał Ivo Minarowi, ale przegrał po walce.