’s-Hertogenbosch: trzeci tytuł Stachowskiego

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com, foto: atpworldtour.com

Siergiej Stachowski wygrał turniej UNICEF Open w holenderskim ‘s-Hertogenbosch. 24-letni Ukrainiec pokonał w decydującym spotkaniu Janko Tipsarevicia, zwyciężając 6:3, 6:0. Dla Stachowskiego to trzeci singlowy triumf w karierze.

W pierwszym secie sobotniego finału 24-latek rodem z Kijowa przełamał rywala w czwartym gemie, dzięki czemu mógł zmierzać do triumfu w inauguracyjnej partii. Stachowski potrafił zrobić użytek z własnego podania, gdyż w tej części gry stracił po nim zaledwie 4 punkty. Jeszcze lepiej wiodło się Ukraińcowi w drugiej odsłonie. Stachowski absolutnie zdominował rozstawionego z „siódemką” Serba, pozwalając mu na zdobycie zaledwie 9 punktów. Tipsarević nie zdołał złożyć z nich gema i ostatecznie przegrał drugiego seta na sucho. Stachowski wygrał finał imprezy ATP World Tour 250 w ‘s-Hertogenbosch po 55 minutach gry.

Grałem dzisiaj naprawdę dobrze. Wynik wskazuje, że to był najłatwiejszy mecz tego tygodnia. Jednak to nieprawda, gdyż towarzyszyło mu duże napięcie” – powiedział po zakończeniu finału Stachowski.

Siergiej Stachowski był bez wątpienia najlepszym zawodnikiem UNICEF Open. W całej imprezie nie stracił seta, a swoje podanie oddał rywalom zaledwie trzykrotnie. Jedyny set, w którym Ukrainiec przegrał więcej niż cztery gemy, miał miejsce w spotkaniu drugiej rundzie z Igorem Sijslingiem. Kristofa Vliegena, Santiago Giraldo, Xaviera Malisse’a i Janko Tipsarevicia ogrywał już z dużą swobodą.

Grałem w finałach trzykrotnie i za każdym razem miałem problemy ze snem. Zwykle sypiałem zaledwie 4 godziny. Tym razem również byłem zdenerwowany, ale dobrze spałem. Czasami walczę z emocjami przed mecze. Wiem, że zbliża się ważny mecz, a ja jestem nerwowy” – przyznał 24-letni Ukrainiec.

Dla Siergieja Stachowskiego to trzeci triumf w karierze. Poprzednie również miały miejsce w turniejach tej samej rangi. W 2008 roku Ukrainiec wygrał w Zagrzebiu, a w poprzednim sezonie w Sankt Petersburgu. Za zwycięstwo w Holandii Stachowski otrzyma 72 150 euro oraz 250 punktów do rankingu ATP.

W turnieju gry podwójnej najlepsi okazali się Robert Lindstedt i Horia Tecau. Rozstawieni z „czwórką” Szwed i Rumun pokonali w finale Lukasa Dlouhego i Leandera Paesa. Mecz zakończył się wynikiem 1:6, 7:5, 10-7.

Wynik finału singla:
Siergiej Stachowski (Ukraina) – Janko Tipsarević (Serbia, 7) 6:3, 6:0

Wynik finału debla:
R. Lindstedt, H. Tecau (Szwecja, Rumunia, 4) – L. Dlouhy, L. Paes (Czechy, Indie, 1) 1:6, 7:5, 10-7