’s-Hertogenbosch: nie będzie obrony tytułu

/ Anna Wilma , źródło: atpworldtour.com, foto: atpworldtour.com

Benjamin Becker nie obroni tytułu w 's-Hertogenbosch. Przygoda niemieckiego tenisisty zakończyła się wraz z meczem półfinałowym, w którym jego pogromcą został Janko Tipsarević. Drugim finalistą UNICEF Open został Siergiej Stachowski. W piątek w planowym przeprowadzeniu rozgrywek przeszkodził deszcz.

W wieku dwudziestu pięciu lat wspomniany zawodnik serbski po raz drugi w karierze awansował do finału imprezy z cyklu ATP World Tour. W październiku 2009 zakończył on zmagania w ramach Pucharu Kremla jako finalista. Jednak wywalczenie awansu na niderlandzkiej trawie wcale nie było łatwym zadaniem.

Po przegraniu pierwszego seta w tie-breaku, 51. na świecie Tipsarević miał szansę na zmianę losów spotkania, ale po rozegraniu zaledwie jednego gema drugiej odsłony w 's-Hertogenbosch zaczęło padać i wszyscy musieli opuścić kort. Po powrocie zawodników sytuacja była już zupełnie inna – to gracz z Belgradu dyktował warunki i triumfował po dwóch godzinach z szesnastoma minutami wynikiem 6:7(5), 6:3, 6:4.

Tipsarević miał jeszcze jeden powód do świętowania w piątek, bo podczas Mundialu Serbia pokonała 1:0 Niemcy, ale jak sam stwierdził – bardziej mu to przeszkadzało niż pomagało, zwłaszcza na początku meczu.

– Sądzę, że to mi nie pomogło, bo w szatni było tak głośno i w pierwszych minutach, szczególnie podczas rozgrzewki, czułem się taki pusty. Kazałem sobie skupić się: "jesteś tu po to, żeby grać w półfinałach, a nie cieszyć się lub smucić, jeżeli Serbia wygra na Mundialu". Jeden z ochroniarzy był Serbem i podczas zmiany stron zapytałem go o wynik – opowiadał Janko.

W finale zawodnik z Bałkanów spotka się z Siergiejem Stachowskim, który awans do decydującego spotkania wywalczył bez straty seta. 24-letni Ukrainiec pokonał 6:3, 6:4 Xaviera Malisse, serwując pięc asów i wykorzystując wszystkie cztery break pointy. Mecz trwał sześćdziesiąt siedem minut i zapewnił Stachowskiemu udział w trzecim finale singlowym ATP w jego życiu.

– Janko gra dobrze na trawie. Przez pewien czas nie grał, ale teraz powraca w znakomitej formie. Myślę, że będzie to bardzo wyrównany mecz – Siergiej zdradził swoje zapatrywania na mecz finałowy.

Stachowski swoje dwie poprzednie imprezy ATP wygrał jako kwalifikant. Te mistrzostwa zdobył w 2008 w Zagrzebiu (pokonując Ivana Ljubicicia), a potem w 2009 w Sankt Petersburgu (wygrywając z Horacio Zeballosem).