Australian Open: zwycięstwo Matuszewskiego w debiucie

/ Michał Jaśniewicz , źródło: własne, foto: Eurosport

Piotr Matuszewski awansował do drugiej rundy juniorskiego Australian Open. Niespełna 18-letni kaliszanin pokonał w pierwszym meczu Aleksieja Aleszczewa 6:4, 4:6, 7:5.

Dla Matuszewskiego jest to debiut w juniorskiej imprezie wielkoszlemowej. Młody Polak rozpoczął spotkanie z Rosjaninem bez kompleksów, bardzo dobrze serwował i szukał wygrywających uderzeń z głębi kortu.

Już w drugim gemie kaliszanin mógł doprowadzić do przełamania, ale od stanu 0-40 Aleszczew wygrał pięć kolejnych punktów. Na pierwszego breaka musieliśmy poczekać do dziesiątego gema, gdy Rosjanin nie wytrzymał presji i przy drugim setbolu odnotował podwójny błąd.

Drugi set rozpoczął się dla Matuszewskiego bardzo obiecująco, gdyż w czwartym gemie zdobył przełamanie. Od tego momentu Polakowi nieco uciekła koncentracja i przegrał cztery kolejne gemy. Aleszczew przewagi już nie oddał, kończąc partię asem.

Największych emocji dostarczył rozstrzygający set. W czwartym gemie Matuszewski nie wykorzystał dwóch break pointów, a po chwili to on stracił podanie. Na szczęście doszło do szybkiego re-breaka. Przy 3:2 Rosjanin „wyciągnął” co prawda z 0-40, ale od stanu równowagi przegrał dwa kolejne punkty.

""

Do końca meczu polski tenisista pewnie pilnował serwisu, a w dwunastym gemie doprowadził do zwycięskiego breaka. Spotkanie trwało godzinę oraz 51 minut. W drugiej rundzie kaliszanin zmierzy się z rozstawionym z numerem dwanaście Youssefem Hossamem.

W juniorskim turnieju udział bierze jeszcze Kacper Żuk, który nie miał szczęścia w losowaniu i trafił na rozstawionego z numerem osiem Ulisesa Blancha. Warszawianin pierwszy mecz rozegra najprawdopodobniej w niedzielę. Polacy wspólnie wystąpią też w turnieju deblowym, w którym mają realne szanse na dobry wynik. Dwa dni temu Matuszewski i Żuk wygrali wspólnie turniej ITF juniorów pierwszej kategorii w australijskim Traralgon. Występowali tam praktycznie wszyscy ci sami tenisiści co w Melbourne Park.

W eliminacjach juniorskiego Australian Open grała ponadto Daria Kuczer, ale przegrała pierwszy mecz z Japonką Ayano Shimizu 0:6, 6:1, 4:6.

Piotr Matuszewski (Polska) – Aleksiej Aleszczew (Rosja) 6:4, 4:6, 7:5