Materiał promocyjny: Urazy na korcie

/ Michał Jaśniewicz , źródło: Materiał promocyjny, foto:

Tenis to sport w miarę bezpieczny, bo bezkontaktowy, a dodatkowo ciągle elitarny i pełen elegancji. Tak przynajmniej jawi się przeciętnemu obserwatorowi. Niemniej, tak jak w każdej dyscyplinie sportu, także i tu zdarzają się kontuzje.

Badania dowodzą, że tenisiści uprawiający ten sport wyczynowo w znacznie większym stopniu narażeni są na kontuzje niż osoby grające w tenisa rekreacyjnie. Jednak ci pierwsi mają zwykle do dyspozycji zespół profesjonalistów czuwających nad ich treningiem, kondycją fizyczną, dietą, a także najlepszej klasy obuwie czy sprzęt. Tymczasem przeciętny amator tenisa z różnymi urazami na korcie musi radzić sobie sam. Co powinien wiedzieć?

Najczęstsze dolegliwości

Łokieć tenisisty to przeciążenie stawów i mięśni przedramienia. Ból pojawia się najczęściej po zewnętrznej stronie łokcia. Czasami jest tak silny, że uniemożliwia poruszanie ręką.
Jeśli ból bardzo dokucza, należy w okolicach stawu łokciowego przyłożyć kostki lodu i oszczędzać rękę. Następnie warto posmarować łokieć maścią o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, na przykład taką, która zawiera ibuprofen. Można też umieścić rękę na temblaku, który uniemożliwi ruch i zabezpieczy kończynę.
Przeciążenie barku to kontuzja spowodowana zbyt dynamicznymi ruchami ręki ponad głową, przyczynia się do tego urazu dynamiczny serwis oraz smecz. Ból towarzyszy poruszaniu ręką, szczególnie w bok i do tyłu.
Co robić? Po pierwsze, niczego nie dźwigać, po drugie, smarować bark maścią lub żelem o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jeśli ból jest intensywny, warto unieruchomić rękę na temblaku. Można też zastosować plastry borowinowe.
Przeciążenie ścięgna Achillesa to kolejny uraz wynikający ze zbyt intensywnych treningów. Występuje zwykle u graczy, którzy nie są przyzwyczajeni do aktywności sportowej. Tymczasem tenis to gra, która wymaga częstych startów do piłki, skrętów na jednaj nodze, biegania, podskoków, nagłego hamowania i przyspieszania na krótkim dystansie. Przeciążenie ścięgna Achillesa może manifestować się bólem i obrzękiem w okolicy kostki.

W takiej sytuacji najlepiej robić zimne okłady, a po 2-3 dniach zmienić je na ciepłe. Bolące miejsce należy smarować niesterydowymi żelami przeciwzapalnymi i oszczędzać nogę. Ulgę może przynieść też unieruchomienie kostki opaską elastyczną.
Urazy kolana (uszkodzenie łąkotki, aparatu więzadłowego, chrząstki stawu rzepkowo-udowego) zdarzają się często, gdy zawodnik pomija tak ważny element treningu jak rozgrzewka. Tenis to gra mocno obciążająca kolana, powodująca wycieranie się warstw chrzęstnych.
Leczenie polega na odpoczynku, siedzeniu i leżeniu z uniesionymi nogami, przykładaniu okładów z lodu, a następnie smarowaniu kolana żelem działającym przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Jak zapobiegać
Najczęstszą przyczyną urazów na korcie jest brak odpowiedniego przygotowania. Najprościej więc zadbać o codzienną dawkę ruchu, wykonując tak zwane ćwiczenia ogólnorozwojowe oraz te poprawiające szybkość. Każdy trening czy mecz powinien być poprzedzony rozgrzewką, dzięki której zostaną rozciągnięte ścięgna i mięśnie (bieg dookoła kortu z wymachami ramion, cwał bokiem, naprzemienne krążenie ramion w przód i w tył, ćwiczenia w miejscu – skłony i skręty tułowia). Przed przystąpieniem do gry (zwłaszcza w dni chłodne i wietrzne) zaleca się rozmasować mięśnie, a także można zastosować krem rozgrzewający z olejkami eukaliptusowym i terpentynowym, co poprawi krążenie również po treningu.

""

Dip HOT rozgrzewający. Skład, postać i dawka substancji czynnej: Produkt złożony – krem, zawiera salicylan metylu, mentol, olejek eukaliptusowy, olejek terpentynowy. Wskazania: Produkt leczniczy Dip HOT rozgrzewający stosuje się objawowo w bólach mięśniowych i stawowych, rwie kulszowej, pomocniczo w gośćcu, bólach reumatycznych, stłuczeniach i skręceniach stawów oraz u sportowców po treningu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na salicylany, mentol lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u dzieci poniżej 12. roku życia. Podmiot odpowiedzialny: The Mentholatum Company Limited. Lek wydawany bez recepty. Dodatkowych informacji o leku udziela: EGIS Polska Sp. z o.o., ul. 17 Stycznia 45D, 02-146 Warszawa, tel. +48 22 41 79 200, faks +48 22 41 79 292, www.egis.pl.

 

""

Dip Rilif (Ibuprofenum, Mentholum). Skład, postać i dawka substancji czynnej: Żel, 1 g żelu zawiera 50 mg ibuprofenu i 30 mg mentolu. Wskazania: Miejscowe leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bóle reumatyczne, w tym bóle stawów spowodowane zmianami zapalnymi i zwyrodnieniowymi, bóle pleców, lumbago (postrzał), bóle mięśniowe, bóle w tkance włóknistej, ścięgnach i więzadłach. Ból i obrzęk wskutek uszkodzeń powysiłkowych, urazów stawów z naderwaniem więzadeł (skręcenia stawów), kontuzji sportowych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na ibuprofen, mentol, kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub którykolwiek ze składników produktu leczniczego. U osób z astmą, u których występowały w przeszłości napady duszności, wysypka, nieżyt nosa lub inne objawy alergiczne po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Podmiot odpowiedzialny: The Mentholatum Company Limited. Lek wydawany bez recepty. Dodatkowych informacji o leku udziela: EGIS Polska Sp. z o.o., ul. 17 Stycznia 45D, 02-146 Warszawa, tel. +48 22 41 79 200, faks +48 22 41 79 292, www.egis.pl. DIP/LINIA6/REK/15/05/002

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.